1050 lat biskupstwa szczecińsko-kamieńskiego- promocja książki naszego wydawnictwa
1050 lat biskupstwa szczecińsko-kamieńskiego
Tom I w cenie zaledwie 100 PLN jest dostępny za przedpłatą na konto bankowe wydawcy.
Tematem I tomu jest niejasna i mroczna historia biskupstwa w latach 965- 1030 n.e. Opisujemy najdawniejsze opisy powstania biskupstwa w 965 lub 966 roku wg Długosza, poszukujemy opisów pierwszych początków katolicyzmu na Pomorzu Zachodnim. Tom I jest uzupełniony o najstarsze dzieje biskupstwa.
Pierwszym biskupem kamieńskim od r. 966 n.e. miał być Julian. Miejscową katedrę zbudowano najprawdopodobniej z drewna.
Trwają nadal debaty, jakie biskupstwa i kiedy erygowano. Jedno z pierwszych biskupstw katolickich, niemal 1050 lat temu, miało powstać w Kamieniu Pomorskim lub w Julinum (obecny Wolin), jak widzi te wydarzenia Jan Długosz, opisujący początki biskupstwa w Wolinie, dawniej zwanym Julinum. Oto wg niego pierwszym biskupem miał być Julian. Początek biskupstwa wolińskiego miał wg kronikarza mieć miejsce w roku 966 n.e. Komentatorzy zwykle pomijają milczeniem doniesienia Długosza na temat sieci pierwszych biskupstw, dużo rozleglejszej niż ta która (być moze zupełnie błędnie) znalazła się w podręcznikach szkolnych i akademickich.
Kronikarz i biskup Jan Długosz (1415- 80) w swojej twórczości przedstawił dość późnośredniowieczne spojrzenie na początki chrześcijaństwa w Polsce, opisał też upadek wierzeń pogańskich. Warto je zacytować.
Długosz o Kamieniu Pomorskim w roku 966 n.e.
w Poznańskim pierwszy siedział na stolicy biskupiej Jordan, w Wrocławskim Gotfryd, w
Kruszwickiem czyli Włocławskim Jasnoch (Lucidus), w Płockim Angelot, w Chełmskim
Oktawian, w Kamieńskim Julian, w Lubuskim Jacynt (Jacinctus).PAPIEŻ ZATWIERDZA KOŚCIOŁY KATEDRALNE W POLSCE I ROZGRANICZA ICH DYECEZYE.
Idzi biskup Tuskulański, kardynał, wysłany do Polski od papieża Jana XIII,
potwierdził wszystkie biskupstwa Polskie, jako to: obie arcykatedry,
Gnieźnieńską i Krakowską, tudzież katedry biskupie Poznańską, Wrocławską,
Włocławską, Płocka, Chełmską, Lubuską i Kamiońską, i każdej dyecezyi granice
nadal i oznaczył. A lubo wymienione kościoły miały swoje pisma i przywileje, to
wszystkie atoli, z przyczyny małej pilności w ich przechowaniu, zaginęły, albo
spłonęły w licznych pożarach, gdy pod ów czas w Polsce nie wielo jeszcze było
gmachów murowanych.
wg Jana Długosza Kanonika Krakowskiego DZIEŁA WSZYSTKIE za historiapolski.eu, Joannis Dlugossii Senioris Canonici Cracoviensis Opera omnia = Jana Długosza kanonika krakowskiego dzieła wszystkie. T. 2, Dziejów Polski ksiąg dwanaście. T. 1, Autor : Długosz, Jan (1415-1480)
Według podręczników do historii powszechnej, pierwsze biskupstwo w mieście Wolin, podówczas jednym z największych miast wybrzeża Bałtyku (po zniszczeniu ok. pół wieku wcześniej legendarnej Winety) miał założyć w 805 r.n.e. sam Otho, biskup Babmergu. Może to być błąd- inny Otho jest wymieniony ok. 350 lat później w związku z miastem Wolin. Autorzy współcześni nie cytują dawnych doniesień o świetności pogańskiego Wolina, uważając je za niewiarygodne. Z opisów wiemy że odgrywano tam np. sztuki teatralne.
Komentarze
Prześlij komentarz