Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego
GZ.II.0620.1.19.2016 Zielona Góra, 29.01.2016 r.
Newsletter nr 19
Konferencja prasowa
W najbliższy poniedziałek, 1 lutego 2016 r., o godz. 10:00 w Sali prasowej urzędu marszałkowskiego odbędzie się konferencja prasowa z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak, Barbary Król – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze oraz Krzysztofa Krzyżanowskiego – dyrektora Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Temat konferencji: Biała Sobota w lubuskich stolicach oraz pierwsze umowy na dofinansowanie tegorocznych inwestycji w jednostkach ochrony zdrowia.
Oświadczenie w sprawie połączenia Gorzów Wlkp.- Berlin
28 stycznia br. odbyły się trójstronne rozmowy dotyczące uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Gorzów Wlkp. – Berlin., w których uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Województwa, spółki Przewozy Regionalne oraz jej podwykonawcy – spółki Arriva. Strony zgodnie oświadczyły, że są zainteresowane współpracą i ustaliły warunki umowy. Poniżej publikujemy wspólne oświadczenie wszystkich stron rozmów.
OŚWIADCZENIE
28 stycznia br. odbyły się trójstronne rozmowy, w których uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Województwa, spółki Przewozy Regionalne oraz jej podwykonawcy – spółki Arriva. Strony potwierdziły, że są zainteresowane uruchomieniem bezpośredniego połączenia na trasie Gorzów Wlkp. – Berlin, o podwyższonym standardzie oraz bez konieczności postoju na granicy, w terminie 12 marca do 10 grudnia br. Umowa miałaby charakter pilotażowy i nie może być podpisana na dłuższy czas z uwagi na planowany remont estakady w Gorzowie Wlkp., którego rozpoczęcie zarządca infrastruktury datuje na grudzień 2016 roku. Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji umowy jest również związany z obligatoryjnym terminem korekty rozkładu jazdy na sezon 2017.
Podtrzymano wcześniejszą propozycję uruchomienia dwóch połączeń z Gorzowa Wlk. do Berlina oraz jednego połączenia z Berlina do Gorzowa. Strony ustaliły, że stawka za tzw. pociągokilomter na realizację zamówienia nie może być wyższa niż średnia stawka obowiązująca na pozostałych połączeniach w regionie lubuskim. Strony zaproponowały kwartalne rozliczenia należności w oparciu o wskaźnik obłożenia. Przewozy Regionalne niezwłocznie sprawdzą możliwość realizacji tego rozwiązania.
Wynegocjowane warunki wymagają zgody Zarządu Województwa Lubuskiego, który zajmie się sprawą niezwłocznie po uzyskaniu pisemnej oferty przewoźnika. Oferta zostanie przedłożona także radnym województwa podczas najbliższej sesji sejmiku, 8 lutego 2016 r.
Zarząd Województwa Spółka Przewozy Spółka
Lubuskiego (-) Regionalne (-) Arriva (-)
Jarmark Karnawałowy w Lubuskim Centrum Winiarstwa
Wszystkich spragnionych karnawałowej atmosfery zapraszamy 30 stycznia 2016 roku w godzinach 10.00-15.00 do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze. Podczas imprezy będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach robienia masek karnawałowych i pączków idealnych na zbliżający się Tłusty Czwartek. Do kupienia będą pyszne lubuskie wina oraz zdrowe kulinarne produkty regionalne, takie jak sery, miody, wędliny czy ryby. To wszystko czeka na Państwa w ostatnią sobotę stycznia. Gwarantujemy wspaniałą zabawę dla całych rodzin.
Sprawdź co dokładnie znajdziesz w Lubuskim Centrum Winiarstwa:
- Smaki regionu lubuskiego - Odwiedzając nas będziesz mógł zaopatrzyć się w wyśmienite produkty regionalne. Sery Pani Jadwigi Czerwczak oraz wyroby z Ekologicznego Gospodarstwa Rolnego QZKO, wyroby mięsne z Masarni Motyka, miód z Gospodarstwa Rolno-Pszczelarskiego w Gralewie koło Santoka, chleby z piekarni tradycyjnej Ryszarda Kapicy oraz Gospodarstwa Malinówka Magdaleny i Sylwestra Świderskich, a także pyszne jabłka, ryby i wiele innych przysmaków.
- Lubuskie wina - Podczas Jarmarku Karnawałowego będzie można również kupić wyroby następujących lubuskich winnic: Winnica Miłosz, Winnica Julia, Winnica Ingrid, Winnica Kinga oraz Winnica Hikki.
- Warsztaty rękodzieła - Na bezpłatne warsztaty w karnawałowym klimacie zaprasza wszystkich pracownia Biały Tulipan. Z kolei autorska pracownia rękodzielnicza „Spod Hebelka" zaprezentuje sposoby wykonywania ozdób z drewna. Ozdoby własnego autorstwa przedstawi pani Irena Horożyńska, a pani Jolanta Jarmoch pokaże jak piec pączki i faworki, idealne na końcówkę karnawału.
Zapraszamy do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze! Zbliża się Tłusty Czwartek, zaraz będą ostatki, Więc kto chce być i syty, i młody, i gładki, Niechaj do Zaboru zawita w sobotę, A na pewno znajdzie tam jakąś pychotę!
Ogólnopolski Dzień Transplantacji: Lubuskie mówi przeszczepom głośne TAK
50 lat po pierwszym przeszczepie nerki w Polsce także Lubuskie świętuje i namawia do podpisywania oświadczeń woli. – O idei transplantacji należy mówić przez cały rok. Działania samorządu województwa w tym zakresie nie słabną. Po feriach odbędzie się konferencja adresowana do lubuskiej młodzieży z udziałem specjalistów i koordynatorów transplantologicznych – zachęca Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa, która oświadczenie woli nosi od lat zawsze przy sobie.
Działania na rzecz transplantacji w województwie lubuskim nie słabną od kilku lat. Dowodem jest chociażby odnowienie listu intencyjnego, którego inicjatorką była marszałek Elżbieta Anna Polak. We wrześniu 2015 r. pod listem „Partnerstwo dla transplantacji w Województwie Lubuskim" podpisało się piętnastu sygnatariuszy – przedstawicieli regionalnych władz, kościoła, uczelni, szpitali i organizacji, a swoim autorytetem wsparł je dodatkowo prof. Marian Zembala, ówczesny minister zdrowia, znany kardiochirurg i transplantolog.
- W ostatnich latach rozdaliśmy już ponad 20 tys. oświadczeń woli. Oznacza to, że co najmniej tylu Lubuszan deklaruje chęć oddania narządów po swojej śmierci. Organy pobrane od jednego człowieka mogą uratować życie kilku osób czekających na przeszczep, dla których medycyna nie znajduje już innego ratunku – mówi Elżbieta Anna Polak.
50 lat po przeszczepie nerki
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia. W 2016 roku tego dnia mija 50 lat od pierwszego udanego przeszczepu nerki pobranej od zmarłego dawcy. Lekarze, którzy podjęli się tego zadania, uratowali życie 19-letniej dziewczyny.
Dziś w Polsce robi się około tysiąca przeszczepów rocznie – liczba ta jest uzależniona od liczby dawców. Z kolei liczba dawców zależy od wielu innych czynników. Stąd stała potrzeba propagowania idei transplantacji, podnoszenia świadomości społecznej, rzetelnego informowania o przeszczepach. „Oświadczenie woli" to karta, na której każdy może wyrazić swoją zgodę na pobranie narządów w przypadku nagłej śmierci. Karty te są także okazją do poruszenia tematu transplantacji w najbliższej rodzinie – poinformowania bliskich o woli oddania narządów po śmierci. W Polsce przeszczepia się m.in. nerki, serce, płuca czy wątrobę.
Lubuskie: Młodzież i specjaliści o transplantacji
W Lubuskiem – choć nie ma ośrodka transplantologicznego – to odbywają się pobrania narządów. W 2015 r. pobrano narządy od 14 dawców (8 pobrań w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., 3 w Zielonej Górze i 3 w Nowej Soli). Liczba pobrań – w porównaniu z wcześniejszymi latami – znacznie spadła.
12 lutego 2016 r. (piątek) w godz. 12.00-14.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się konferencja adresowana do uczniów lubuskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.: dr Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantacji, ks. dr Mariusz Dudka jako przedstawiciel Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Izabela Brzychcy, koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. oraz Wojciech Świtała, ordynator Oddziału Anestezjologii w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze sp. z o.o.
O swoich doświadczeniach opowiedzą także mężczyzna, który był dawcą szpiku oraz 17-letnia zielonogórzanka, która dwukrotnie miała przeszczepianą nerkę.
Chętne szkoły mogą zgłaszać udział kilkuosobowych grup uczniów wraz z opiekunem do 5 lutego 2016 r. elektronicznie na adres sekertariat.dz@lubuskie.pl lub telefonicznie pod numer 68 45 65 503.
Warsztaty w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia
Wspólny Sekretariat Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 organizuje warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie.
Miejsca i terminy najbliższych spotkań:
- 02 luty 2016 r., Jelenia Góra, - TEB Edukacja, ul. M. Konopnickiej 1, sala nr 5 na parterze
• 03 luty 2016 r., Żary, Starostwo Powiatowe w Żarach, Al. Jana Pawła II 5, sala konferencyjna nr 108
Zgłoszenie chęci udziału w wybranym spotkaniu następuje poprzez rejestracje za pomocą formularza on-line. Formularz zgłoszenia znajduje się na stronie Programu (www.plsn.eu) w zakładce: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.
Termin zgłoszeń upływa 27 stycznia 2016 r.
Warsztaty będą prowadzone wyłącznie w języku polskim.
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, w związku z czym Wspólny Sekretariat Programu prosi o zgłaszanie po jednym przedstawicielu z danej instytucji.
Nowa pula dotacji na prace przy lubuskich zabytkach
W budżecie na 2016 r. na ochronę zabytków położonych na terenie województwa lubuskiego zabezpieczono milion złotych. Wnioski o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budowlach wpisanych do rejestru można składać w dniach 1–31 stycznia.
Szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji celowej z budżetu województwa lubuskiego oraz wzór wniosku znajduje się na stronie www.lubuskie.pl w ikonce Ochrona zabytków Województwa Lubuskiego [TUTAJ] oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Pozdrawiam,
Michał Iwanowski
Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego
m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl
P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila
Please consider the environment before printing this e-mail
Komentarze
Prześlij komentarz