Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

GZ.II.0620.1.13.2016                                                                                Zielona Góra, 21.01.2016 r.






Newsletter nr 13

 

 


 

O promocji Parku Mużakowskiego

20 stycznia gościem marszałek Elżbiety Anny Polak był burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak. Rozmowa dotyczyła promocji i wykorzystania potencjału turystycznego Parku Mużakowskiego położonego na terenie gminy. – Jest to jedyna gmina w Polsce, która na swoim terenie ma dwie atrakcje sygnowane przez UNESCO – podkreślał burmistrz. Podczas spotkania pojawił się pomysł, żeby tegoroczne Dni Województwa Lubuskiego odbyły się właśnie na polsko-niemieckim pograniczu w Parku Mużakowskim w dniu odebrania Certyfikatu UNESCO .

Marszałek Elżbieta Anna Polak zadeklarowała włączenie Parku do regionalnego projektu promocji turystycznej i współtworzenia z gminą turystycznego centrum informacyjnego. 

Geopark Łuk Mużakowa w 2015 roku został opatrzony znakiem UNESCO. W Paryżu odbyła się sesja Ogólnej Konferencji UNESCO, podczas której wyróżniono najwspanialsze geoparki świata, które należą do sieci geoparków europejskich i światowych. Na obszarze Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa" wytyczona została ścieżka pod nazwą Dawna Kopalnia Babina, idealnie wykorzystująca wyjątkowe w skali kraju walory do rozwoju geoturystyki.

Uroczyste przekazanie certyfikatu poświadczającego przynależność do tak znakomitego grona odbędzie się pod koniec maja tego roku.

Geopark, którego częścią jest ścieżka, zajmuje teren jednej z najlepiej ukształtowanych moren czołowych w Europie Środkowej – przepięknego Łuku Mużakowskiego. Ponadto w XIX i XX wieku był to obszar wyjątkowo intensywnej działalności wydobywczej węgla brunatnego, czego efektem jest największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne", czyli około 110 zbiorników pokopalnianych, których wody mają różną barwę, zależną od składu chemicznego. Rejon Łuku Mużakowskiego umożliwia obejrzenie wielu stanowisk geologicznych, w tym odsłoniętych trzeciorzędowych warstw ziemi, głazów narzutowych, wydm śródlądowych, źródlisk wód żelazowo-siarkowych oraz wychodni węgla brunatnego. Przypomnijmy, że od 2004 r. na innej prestiżowej liście UNESCO, światowego dziedzictwa, figuruje już Park Mużakowski. Polska część parku zarządzana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W ostatnich latach Park odwiedza coraz więcej turystów.

Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydencjonalnym leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau. Wschodnia część leży po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica. Powierzchnia całego założenia wynosi 728 ha, części zachodniej - 206 ha, części wschodniej - 522 ha. Park leży na zróżnicowanym wyskościowo terenie moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowa. Jest to klasyczny park krajobrazowy, jedno z czołowych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej XIX w. Inicjatorem budowy parku, jak i jego twórcą był książe Hermann von Pückler-Muskau, właściciel dóbr Muskau, literat, a zarazem propagator i teoretyk ogrodnictwa krajobrazowego.

 

 

Noworoczne spotkanie z przedstawicielami lubuskich mediów

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze było miejscem spotkania noworocznego członków zarządu województwa lubuskiego z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele z przedstawicielami lubuskich mediów. - Chcemy, żeby od 2016 roku Lubuskie Centrum Winiarstwa tętniło życiem i było miejscem spotkań, a tak się nie stanie bez was dziennikarzy, bo ten dobry rozgłos jest bardzo potrzebny - mówiła marszałek. Spotkanie było okazją do podsumowania kolejnego roku współpracy samorządu województwa z dziennikarzami.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich najważniejszych mediów regionalnych. - Chciałabym podziękować za ten wspólny 2015 rok. Różnie bywało, ale myślę, że obiektywnie, co napisaliście i powiedzieliście staraliśmy się przyjąć. Staramy się dobrze współpracować z mediami – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podsumowując kolejny rok współpracy samorządu województwa z lubuskimi mediami.  Zaprezentowała także plany na rok 2016.

Podczas spotkania wyróżnienia otrzymali dziennikarze, z którymi współpracowaliśmy najczęściej w ubiegłym roku. Dziennikarze mieli okazję zwiedzenia Lubuskiego Centrum Winiarstwa. Wysłuchali też „winnej" historii Ziemi Lubuskiej, którą zaprezentował Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz.

 


Lotnisko w Babimoście zabiega o nowych operatorów

Najpierw spotkanie z przedstawicielami Polskich Portów Lotniczych, później rozmowy z dyrektorem czarterowej linii lotniczej Enter Air. Tak wyglądał harmonogram spotkań, w których 20 stycznia w Warszawie wziął udział Bogdan Nowak – Członek Zarządu Województwa.

Enter Air to polska czarterowa linia lotnicza. Posiada sześć stałych baz operacyjnych na lotnisku Chopina w Warszawie, a także portach w Pyrzowicach, Poznaniu, Paryżu, Wrocławiu i Manchesterze. Samoloty tej linii obsługują również inne miasta w Polsce takie jak: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Łódź oraz Rzeszów. – Rozmowa z przedstawicielami Enter Air trwała ponad godzinę. Rozważaliśmy różne warianty techniczne wykorzystania lotniska w Babimoście. Warto pamiętać jednak, że firma wykonuje loty czarterowe, ale to nie ona decyduje skąd i gdzie lata, bo wykonuje usługę dla tour operatorów – tłumaczy Bogdan Nowak, Członek Zarządu Województwa.

Enter Air wykonywał już w zeszłym roku loty z Babimostu. – Nasze doświadczenia pokazują, że lotnisko jest w pełni przygotowane, by obsługiwać samoloty klasy Boeing 737 czy Airbus 320 – mówił podczas spotkania Grzegorz Polanecki, dyrektor Enter Air.

- Podczas rozmów przekonywano nas, że warto rozmawiać z dużymi operatorami turystycznymi jak Rainbow, czy Itaka. W najbliższych tygodniach będziemy chcieli doprowadzić do takich spotkań – zapewnia Bogdan Nowak – Chcielibyśmy sprawić, aby w okresie letnim Port Lotniczy Zielona Góra/ Babimost był wykorzystywany przez jakiegoś operatora – dodaje.

Wizyta w Warszawie obejmowała także spotkanie z Aleksandrą Maruszewską, szefową Biura Strategii i Rozwoju Właścicielskiego i Michałem Nowotnym, Dyrektorem Pionu Finansowego Polskich Portów Lotniczych. Rozmowy dotyczyły zarządzania lubuskim lotniskiem w roku 2016 i kolejnych.

Dodajmy, że w 2016 r., połączenia lotnicze z Babimostu do Warszawy, nadal będzie obsługiwać firma SprintAir. Zmianie uległ jednak „rozkład lotów". Loty do Warszawy zaplanowano nieco wcześniej, bo z Babimostu samolot wystartuje o godzinie 7:15. Zmieniła się także godzina połączenia powrotnego. Ze stolicy samolot wylatuje o godzinie 18.15. – To odpowiedź na uwagi naszych pasażerów, którzy niejednokrotnie spotkania biznesowe odbywają po południu. Dzięki zmianie rozkładu, będą mieli więcej czasu na rozmowę z partnerami. Skorzystają na tym także pasażerowie lotów długodystansowych. Wiem, że chociażby w zeszłym tygodniu, na zmianie godziny odlotu skorzystali turyści z Tajlandii, którzy przesiedli się na nasz samolot – dodaje Bogdan Nowak.

 

 


Podsumowania konsultacji Program Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego

Proces konsultacji społecznych Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego (PRI), został zakończony. Konsultacje prowadzone były od 17 listopada do 22 grudnia 2015 r. Odbyły się dwa spotkania dla szerokiego grona zainteresowanych, 8 grudnia 2015 r. w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii oraz 11 grudnia 2015 r. w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym „Eko-Innowacje" w Stanowicach.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele środowisk gospodarczych, naukowych oraz około biznesowych. W ciągu prowadzonych konsultacji wpłynęło 60 uwag i sugestii zgłoszonych przez 14 podmiotów. Uwzględniono 26 zgłoszonych uwag, 20 zostało nieuwzględnionych, częściowo uwzględniono 3, natomiast na 11 które miały formę pytań, udzielono odpowiedzi.

Wszystkie zgłoszone uwagi zostały przeanalizowane, a szczegółowe do nich odniesienie przedstawiamy poniżej.

 

Warsztaty w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia

Wspólny Sekretariat Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 organizuje warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie.

Miejsca i terminy najbliższych spotkań:

  • 02 luty 2016 r., Jelenia Góra, - TEB Edukacja, ul. M. Konopnickiej 1, sala nr 5 na parterze
    03 luty 2016 r., Żary, Starostwo Powiatowe w Żarach, Al. Jana Pawła II 5, sala konferencyjna nr 108
    Zgłoszenie chęci udziału w wybranym spotkaniu następuje poprzez rejestracje za pomocą formularza on-line. Formularz zgłoszenia znajduje się na stronie Programu (
    www.plsn.eu) w zakładce: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Termin zgłoszeń upływa 27 stycznia 2016 r.

Warsztaty będą prowadzone wyłącznie w języku polskim.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, w związku z czym Wspólny Sekretariat Programu prosi o zgłaszanie po jednym przedstawicielu z danej instytucji.

 

 

 

RPO L2020 - w 2016 roku ruszamy pełną parą!

Wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w 2016 było tematem konferencji, która odbyła się 18 stycznia br. - Nowa perspektywa unijna to ogromne pieniądze i historyczna szansa. Także dla regionu lubuskiego, do którego trafi 906 mln euro – dużo więcej niż w poprzedniej perspektywie – mówiła podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak. W konferencji udział wzięli przedsiębiorcy, przedstawiciele JST, szkolnictwa wyższego, czy jednostek ochrony zdrowia.

Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak zaprezentowała stan wdrażania regionalnych programów operacyjnych w kraju oraz Regionalnego Programu operacyjnego Lubuskie 2020. Lubuski program był jednym z pierwszych w Polsce zatwierdzonym przez Komisję Europejską. Polska w ramach unijnego wsparcia w perspektywie 2014-2020 otrzyma 85,5 mld euro, z czego 31 mld euro, czyli blisko 40% trafi do regionów. – To ogromne pieniądze i historyczna szansa. Także dla regionu lubuskiego, do którego trafi 906 mln euro – dużo więcej niż w poprzedniej perspektywie – mówiła podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak. Środki te podzielone zostały na część inwestycyjną i tę związana z kapitałem ludzkim.

Marszałek podkreślała, że środki unijne w obecnej perspektywie mają służyć budowie regionów konkurencyjnych  i innowacyjnych w oparciu o Inteligentne Specjalizacje. Wskazała także priorytety w realizacji RPO: badania i innowacje, przedsiębiorczość, rynek pracy, gospodarka niskoemisyjna, transport, rewitalizacja, nowoczesna edukacja, infrastruktura i usługi społeczne, zdrowie i kultura. Elżbieta Anna Polak zaprezentowała także stan wdrażania programów regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem RPO Lubuskie 2020. – Wystartowaliśmy w ubiegłym roku. W czerwcu ogłosiliśmy pierwsze 19 konkursów. Od ubieg logo roku pracuje – jak we wszystkich regionach – komitet monitorujący. Wybraliśmy także instytucje pośredniczące. Mamy zatwierdzone kryteria wyboru. Jesteśmy gotowi. W Lubuskiem planujemy ogłosić w tym roku 43 konkursy na łączną kwotę 730 mln zł – mówiła marszałek. Dodała jednak, że nowa perspektywa unijna uzależniona jest od wdrażania programów: rozwoju innowacji, rozwoju transportu, gospodarki odpadami.  Zobacz prezentację

Poinformowała także, o zapowiadanych przez Ministerstwo Rozwoju zmianach, które nastąpią też w regionalnych programach operacyjnych. - Na razie są to plany przyśpieszenia. Jednak niektóre ministerstwa sygnalizowały opóźnienia, np. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało przedłużenie terminu związanego z ogłaszaniem map potrzeb, będących podstawą ogłaszania konkursów w zakresie ochrony zdrowia –wyjaśniła.

RPO Lubuskie 2020 – wielka kasa, wielkie możliwości już w 2016 roku

906 mln euro to alokacja całego RPO Lubuskiego 2020. W 2016 roku pula konkursowa to 730 mln zł. Sylwia Pędzińska – dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym omówiła obszary wsparcia. – Przede wszystkim stawiamy na badania i innowacje, bo tak jest ukierunkowana polityka spójności i to na ten obszar przeznaczone zostaną największe środki – wyjaśniła. Unijne wsparcie popłynie także na: ochronę środowiska, transport (tryb pozakonkursowy), rynek pracy, edukacje, zdrowie (opieka paliatywna, hospicja i geriatria, programy profilaktyczne i rehabilitacyjne). – Planujemy ogłosić 43 konkursy, jednak jeżeli będzie taka potrzeba, instytucja zarządzająca może ogłosić kolejne konkursy, jesteśmy otwarci – podkreślała. Zobacz prezentację

Dyrektor Pędzińska zaprezentowała szczegóły dotyczące konkursów, które ogłoszone zastaną w ramach RPO. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się kto może aplikować o środki w ramach udostępnionej alokacji, na co mogą zostać przeznaczone środki. Były to informacje niezwykle ważne dla potencjalnych beneficjentów, ponieważ pozwolą im przygotować się do startu w ogłaszanych w 2016 roku konkursach.

Wsparcie transferu wiedzy do biznesu

O tym, na jakie wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w nowej unijnej perspektywie liczyć mogą przedsiębiorcy oraz uczelnie wyższe mówiła Paulina Mucha, reprezentująca Ministerstwo Rozwoju. – Te dwa obszary bardzo ściśle się łączą. W nowej  perspektywie, jeżeli myślimy o studentach, czyli przyszłych absolwentach, powinniśmy też myśleć o pracodawcach, aby ci absolwenci mogli odpowiedzieć na zapotrzebowanie i znaleźć zatrudnienie – wyjaśniła.

Podkreślała, że sukces wydatkowania tych środków zależy od tego, czy będą one wydatkowane mądrze. – Być może jest to ostania tak Chojna perspektywa dla Polski, w związku z tym środki te powinny przysłużyć się przez kolejne lata. Powinny one być inwestowane – nie wydawane tak, by w gospodarce regionu krążyły, budowały miejsca pracy i służyły rozwojowi regionu.  To mądre wydatkowanie środków europejskich jest bardzo potrzebne – mówiła.

Zaznaczyła także, że ta perspektywa to zmiana podejścia, które oparte będzie na popycie, a nie na podaży, co spowodowane jest  doświadczeniami poprzedniej perspektywy. - Przedsiębiorcy sygnalizowali, że ta oferta szkoleniowa dostępna na rynku nie spełnia swojej roli. Chcieliśmy aby wsparcie kierowane do przedsiębiorców przynosiło konkretne efekty. Chcemy wprowadzić mechanizmy, który pozwolą przedsiębiorcom na ocenę efektywności wsparcia. Chcemy bardziej wyeksponować rolę właściciela przedsiębiorstwa. To właściciel, a nie pracownik powinien decydować o kierunku rozwoju i o tym jakich usług firma potrzebuje. Mało w poprzedniej perspektywie było szkoleń szytych na miarę, trudno więc było o dostosowanie szkoleń do potrzeb firmy. Brakowało też mechanizmów, które gwarantowały trwałość wsparcia – wyjaśniła Paulina Mucha.

Ministerstwo chce zachęcać także przedsiębiorców do partycypowania w projektach, a tym samym zmusić ich do bardziej świadomego wyboru usług.

System popytowy będzie realizowany dwutorowo: w ramach RPO o raz także na szczeblu krajowym. Spowoduje on przyspieszenie wydatkowania środków, uproszczenie procedur, większą adekwatność wsparcia, indywidualizację finansowych działań, ograniczenie wydatków na obsługę projektów.

Wsparcie szkolnictwa wyższego ma być skierowane na podnoszenie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym w powiązaniu z rynkiem pracy i poprawą jakości nauczania i jakościowym rozwojem uczelni. - Wsparcie uczelni powinno się w dużym stopniu odbywać  na poziomie krajowym, bo ich zasięg nie ogranicza się do regionu – wyjaśniła Paulina Mucha i podkreślała, że programem stworzonym dla tego typu działań jest Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Zobacz prezentację

Stawiamy na szkolnictwo zawodowe!

Pracownik wykwalifikowany to cel jaki stawia przed Polską Unia Europejska. Odpowiedzią na tę potrzebę jest projekt związany z modernizacja szkolnictwa zawodowego w województwie lubuskim. - Chcemy aby szkolnictwo zawodowe było uporządkowane i zmierzające do konkretnego celu. Celem będzie absolwent, korty będzie miał przewagi konkrecyjne po ukończeniu szkoły – wyjaśnił Marek Kamiński, dyrektor Departamentu EFS UMWL.

Jak podkreślał, celem jest stworzenie systemu wsparcia merytorycznego i socjalnego oraz doposażenie placówek. Zgodnie z założeniami projektu, każdy organ prowadzący szkoły zawodowe otrzyma wsparcie. - To było podstawą decyzji Komisji Europejskiej, abyśmy gro środków przeznaczyli na formułę pozakonkursową – wyjaśnił. Projekt finansowany będzie z dwóch osi priorytetowych: OP- Nowoczesna Edukacja oraz OP9  Rozwój Infrastruktury Edukacyjnej.

Dyrektor Kamiński zaprezentował wstępny algorytm podziału środków w ramach projektu pozakonkursowego. Środki przeznaczone zostaną na: współpracę z uczelniami, doskonalenie kadry, przygotowanie do egzaminów zawodowych, staże i praktyki uczniów w przedsiębiorstwach.

 



Unijne wsparcie dla lubuskich powiatów

Wykorzystanie środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego to temat posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego, które odbyło się 18 stycznia br. - Program jest trudniejszy. Jest bardzo dużo warunkowości. Ale w 2016 roku ruszamy już pełną parą. Ruszamy już teraz poważnie. Staramy się być elastyczni. Wydłużamy terminy wniosków, terminy konsultacji jeżeli jest taka potrzeba. Jesteśmy otwarci na państwa potrzeby – mówiła podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak nakreśliła trzy największe obszary wsparcia unijnego, dostępne dla powiatów.  - Największe projekty to szkolnictwo zawodowe. Przeznaczamy na ten cel bardzo duże środki. Szkolnictwo zawodowe i dostosowanie do potrzeb biznesu to numer jeden. Wyznaczyliśmy inteligentne specjalizacje, które są podstawą programu innowacji i tak będzie ukierunkowane szkolnictwo zawodowe. To wszystko musi być spójne – wyjaśniła marszałek.  Starostowie pytali o szanse na dofinasowanie dla szkół specjalnych.  – Chcemy dać premiujące kryterium dla szkół specjalnych tak, aby te szkoły przebiły się w konkursach w ramach EFS – odpowiadał Marek Kamiński, Dyrektor Departamentu EFS UMWL.

Drugim ważnym dla powiatów obszarem wsparcia będzie System Informacji Przestrzennej. – Tu nie mamy wątpliwości co do istoty tych działań.  Będziemy zwracać uwagę na upowszechnianie kompetencji cyfrowych. Te działania i nowoczesne technologie mają służyć przede wszystkim mieszkańcom – podkreślała Elżbieta Anna Polak.

Marszałek mówiła także o możliwościach finansowania projektów z zakresu ochrony zdrowia.  Podkreślała, że tutaj też bardzo ważne są partnerstwa, szczególnie te transgraniczne. Podkreślała, że środki na ochronę zdrowia uzależnione są od map potrzeb zdrowotnych przygotowywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory powstały dwie: w zakresie onkologii i kardiologii. – W tych obszarach mamy zielone światło i możemy ogłaszać konkursy. Na pozostałe obszary musimy poczekać – mówiła marszałek. Wyjaśniła także, że najwięcej środków na ten cel zapisanych jest w programach krajowych. W Regionalnym programie operacyjnym jest zaledwie 120 mln zł.

Elżbieta Anna Polak po raz kolejny podkreślała wagę partnerstw. - Jesteśmy tez na etapie, że można tworzyć partnerstwa i nowe pomysły pod inteligentne specjalizacje, także z biznesem bo to jest jak najbardziej pożądane w nowej perspektywie. I tutaj partnerem może być samorząd, bo naszym zadaniem jest tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego. Możemy być także inicjatorami partnerstw, możemy pobudzić rynek do pewnych działań. Niezwykle ważna jest także promocja gospodarcza i ona może być realizowana w partnerstwach. Wtedy jest szansa na osiągnięcie lepszych rezultatów – wyjaśniła.

Zaznaczyła także, że niezwykle ważne są dokumenty strategiczne dla regionu, które zawierają plany jego rozwoju. Najważniejsze z nich to Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego i w jej ramach 25 projektów kluczowych i Kontrakt Terytorialny. Ponadto przyjęty został także program budowy dróg. Powstał też program zabezpieczenia przeciwpowodziowego, w ramach którego realizowane będą największe inwestycje. Program ten jest uwarunkowany dostępem do środków krajowych i środków z banku światowego. Niezwykle ważnym dokumentem dla regionu lubuskiego jest także Strategia Rozwoju Polski Zachodniej i tam wpisanych jest 7 dużych projektów, które mają być realizowane ze środków rządowych. - Jakie będzie podejście rządu zobaczymy. Na pewno realizowana będzie droga S3, modernizacja Odry i sieci energetyczne – wyjaśniła marszałek, która zaznaczyła jednocześnie, że wszystkie te dokumenty nie mają być jedynie pułkownikami i że jest możliwość ich modyfikacji, jeżeli wymagać tego będzie sytuacja.  - Nie są to jednak sztywne ramy i ostateczne zapisy. Trzeba być otwartym na zmiany, trzeba rozmawiać, być elastycznym i otwartym na potrzeby – podkreślała Elżbieta Anna Polak.

 

Nowa pula dotacji na prace przy lubuskich zabytkach

W budżecie na 2016 r. na ochronę zabytków położonych na terenie województwa lubuskiego zabezpieczono milion złotych.  Wnioski o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budowlach wpisanych do rejestru można składać w dniach 1–31 stycznia.

Szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji celowej z budżetu województwa lubuskiego oraz wzór wniosku znajduje się na stronie www.lubuskie.pl w ikonce Ochrona zabytków Województwa Lubuskiego [TUTAJ]  oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie

Zapraszamy na spotkanie pt.: „Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie RPO 2020. Jakich rozwiązań potrzebujemy?" oraz prezentację wyników analizy potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubuskiego. Sympozjum odbędzie się 25 stycznia br. o godzinie 10.00 w Zielonej Górze w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Do udziału w dyskusji zapraszamy parlamentarzystów, włodarzy gmin, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz środowiska akademickiego.


Na staż do... Brukseli

Ruszył otwarty nabór na płatne, 5-miesięczne staże w instytucjach Unii Europejskiej. Absolwenci polskich uczelni mają szansę poznać mechanizmy działania UE od środka i zdobyć bardzo cenne doświadczenie zawodowe. Obecny nabór prowadzony jest na staż rozpoczynający się 1 października 2016 roku.

O staż można starać się w Komisji Europejskiej w Brukseli, jak również Luksemburgu czy też w Przedstawicielstwach Komisji w krajach członkowskich UE. Warunkiem ubiegania się o angaż jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych (co najmniej tytułu licencjata) oraz posługiwanie się jednym z języków roboczych UE: angielskim, francuskim lub niemieckim na poziomie C1/C2 oraz jednym z oficjalnych języków UE np. językiem polskim.

Od osób ubiegających się o staż nie wymaga się doświadczenia zawodowego. Stażyści pracują w pełnym 8-godzinnym wymiarze otrzymując wynagrodzenie w wysokości ok. 1000,00 euro netto miesięcznie. Spośród nadesłanych zgłoszeń, z całej UE, Komisja wybierze ok. 600 stażystów.

Zainteresowani mogą zgłaszać się przez stronę internetową Komisji Europejskiej poświęconą stażom do 29 stycznia wypełniając formularz. Więcej na www.lubuskie.pl



Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie

Zapraszamy na spotkanie pt.: „Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie RPO 2020. Jakich rozwiązań potrzebujemy?" oraz prezentację wyników analizy potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubuskiego. Sympozjum odbędzie się 25 stycznia br. o godzinie 10.00 w Zielonej Górze w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Do udziału w dyskusji zapraszamy parlamentarzystów, włodarzy gmin, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz środowiska akademickiego. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 20 stycznia 2016r. mailowo na adres: coi@lubuskie.pl

 

Luty z funduszami unijnymi

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze w lutym zaprasza wszystkich zainteresowanych na bezpłatne konsultacje. Porady dotyczyć będą możliwości pozyskiwania środków unijnych.

MPI w Sulechów i Babimost – 24.02.2016 r.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze zaprasza wszystkich zainteresowanych 24 lutego 2016 r. na bezpłatne konsultacje. Porady dotyczyć będą możliwości pozyskiwania środków unijnych.

Będzie to szansa do indywidualnych konsultacji ze specjalistą do spraw Funduszy Europejskich z zakresu środków unijnych m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój, informacji na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne. Do dyspozycji będą również bezpłatne materiały informacyjne.

Konsultacje odbędą się w środę 24 lutego 2016 r.:
- w godz. 9:00 – 11:30 w Urzędzie Miejskim Sulechów, Pl. Ratuszowy 6.

- w godz. 12:00 – 14:30 w Urzędzie Miejskim Babimost, Rynek 3.

MPI w Świdnicy i Czerwieńsku

17 lutego 2016 r. zapraszamy do Żar i Czerwieńska. Konsultacje odbędą się:

- w godz. 9:00 – 11:30 w Urzędzie Gminy w Świdnicy, ul. Długa 38;

- w godz. 12:00 – 14:30 w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwieńsku, ul. Rynek 25.

MPI w Otyniu i Zaborze –

10 lutego 2016 r. zapraszamy do Zaboru i Otynia! Konsultacje odbędą się:

- w godz. 9:00 – 11:30 w Urzędzie Gminy Otyń, ul. Rynek 1.

- w godz. 12:00 – 14:30 w Lubuskim Centrum Winiarstwa, Zabór, ul. Winiarska 1.


Szczegółowe informacje na temat konsultacji:

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze

Bolesława Chrobrego 1-3-5, pokój nr 0.3

tel. 68 4565-535, -499, -488, -480; -454.

e-mail: infoue@lubuskie.pl

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Mamy nowy Program Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej

Minister Sportu i Turystyki 20 stycznia zatwierdził nowy „Program Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej" na 2016 r. To właśnie na jego podstawie tworzony jest „Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego na lata 2016-2018". Zmiany dotyczą głównie wprowadzenia nowych kryteriów, progów dofinansowania i wachlarza zadań objętych dofinansowaniem.

Najistotniejsze zmiany w Programie polegają na:

  • wprowadzeniu dodatkowego, pośredniego wskaźnika 50% wydatków kwalifikowanych dofinansowania inwestycji, który uzależniony będzie od wskaźnika dochodów podatkowych na mieszkańca gminy,
  • ustaleniu minimalnego procentowego progu dofinansowania na poziomie 25% wydatków kwalifikowanych (dotychczas 20%),
  • ujednoliceniu minimalnej kwoty dofinansowania na poziomie 100 tys. zł dla wszystkich,
  • dodatkowej analizie merytorycznej zadań inwestycyjnych ujętych w Programie Rozwoju Bazy Sportowej,
  • zmianie katalogu zadań inwestycyjnych objętych dofinansowaniem w ramach Programu polegających na budowie, przebudowie lub remoncie obiektów sportowych.

Dodatkowo przypomnijmy, że wraz z początkiem roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki dotyczące przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Zmiany dotkną wnioskodawców, którzy będą zobowiązani do:

  • dodatkowego oświadczenia informującego o wysokości wskaźnika G,
  • załącznika wskazującego:

- kryteria efektywności kosztowych przedsięwzięcia (faza realizacji i operacyjna), stopień jego przygotowania oraz możliwości płatnicze wnioskodawcy,

- zakres oddziaływania obiektu sportowego stanowiącego przedmiot realizacji zadania inwestycyjnego (ilość użytkowników),

- stan nasycenia danym typem infrastruktury sportowej w regionie w odniesieniu do regionalnego potencjału danego sportu,

- stan nasycenia infrastrukturą sportową na obszarze działania wnioskodawcy,

- wysokość wydatków na rozwój sportu, jakie ponosi wnioskodawca.

Równocześnie informujemy o wydłużeniu terminu naboru zgłoszeń do „Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego na lata 2016-2018" do dnia 12 lutego 2016 roku. Szczegółowe informacje dotyczące naboru zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego [TUTAJ] w zakładce „Programy wojewódzkie w zakresie realizacji zadań publicznych".




Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Komentarze